Çocuk Gelişimi

ÖFKELİ VE SÖZ DİNLEMEYEN ÇOCUKLARA NASIL DAVRANMALIDIR?

Written by admin

Merhaba arkadaşlar. Çocuklar bazı dönemlerde asabi olabiliyor. Sözünüzü dinlemiyor, siz ne derseniz tersini yapıyor, kırıyor, döküyor ve durduk yerde ağlıyor. Bu saydıklarımın hepsi bir dönem geçişidir. Çocukların böyle davranması normal. Önemli olan bu dönemde sizin çocuğunuza karşı olan davranışınızdır. Dikkat edeceğimiz bir şey daha var “Elalem ne der?” psikolojisinden çıkmalıyız.

* Örneğin; çocuğunuzla yolda yürüyorsunuz. Bir oyuncakçının önünden geçtiniz. Ve çoçuğunuz bir oyuncak gördü, o oyuncağı istiyor. Ağlayarak yaptırmaya çalışıyor. Siz o oyuncağı almadınız. Çocuğunuz daha çok ağlıyor. İşte burdaki tutumunuz çok önemli. Sırf “ rezil oldum, herkes bana bakıyor” diye o oyuncağı almayınız. Çocuğunuza sakin bir dille o oyuncağı alamayacağınızı anlatın. Onu sakinleştirmeye çalışın. Ve bir kenarda çocuğunuzun sakinleşmesini bekleyin. Böylelikle çocuğunuz istediği oyuncağı ağlayarak alamayacağını öğreniyor. Yani istediği her şeyin hemen olmayacağını anlayacaktır. Bu şekilde çocuğunuzun karekterini iyi yönde geliştirmiş olursunuz.

Çocuğunuz ile arkadaşı oyuncaklarla oyun oynuyorlar. Bir anlaşmazlık çıkıyor. İkiside aynı oyuncak için kavga ediyor. O oyuncak sizin çocuğunuzun. Çocuğunuz oyuncağı arkadaşına vermek istemiyor. Siz  çocuğunuza oyuncaklarını paylaşmanın güzelliğini, oyuncağını paylaşırsa arkadaşının mutlu olacağını anlatın. Çocuğunuz hala oyuncağını vermek istemiyorsa onu sakın zorlamayın. Eğer onu zorlarsanız, çocuğunuzun düşüncesi; “ben kişisel eşyalarımı herkesle paylaşmak zorundayım” olucaktır. Bu da bilinç altına yerleşir. İleride büyüdüğü zaman en ufak bir durumda kişisel olan herşeyi paylaşmak zorunda kalır. Unutmayın çocuğunuzun istemediği bir şeyi yaptırmayın.

About the author

admin

Leave a Comment