Pratik Bilgiler

Market Alışverişlerinde Nasıl Tasarruf Edilir?

Written by admin

Merhaba arkadaşlar. Bugün size mutfak alışverişi  yaparken tasarruf edebileceğinizden bahsedeceğim. Hepimiz market alışverişi yaparken kendimizden geçiyoruz. Sepeti dolduruyoruz. Kasaya geldiğimizde toplam fiyatı görünce şok oluyoruz. “ Bunu alayım lazım, şunuda alayım” derken gerekli gereksiz bir çok malzeme alıyoruz. Bazen böyle yaparak asıl gerekli olanı almaya paramız yetmiyor. Market alışverişini  uzun zaman ayırın. Herşeyi inceleyerek alın. Bu sayede ihtiyacımız dışında fazla almayız.  Market alışverişinde tasarruflu olmak için benim tavsiyelerimi dikkate alınız. Hadi gelin bu tavsiyelere bir göz atalım. 

1) Planlı alışveriş yapın.

Markete gitmeden önce bir liste yapın. Eksiklerinizi listeye yazın. Böylelikle kasada bir sürpriz ile karşılaşmazsınız.

2) Kampanyaları takip edin.

Bir marketten değil birçok marketten broşür alın yada internet sitelerine girin. Orada kampanyaları gösterir. İhtiyacınız olanı kampanyadan alın. Böylelikle tasarruf etmiş olursunuz.

3) İndirimli ürünler alın.

İndirimli ürünler alırsanız tasarruf etmiş olursunuz. Bir lira iki lira deyip geçmeyin, böyle böyle tasarruf etmiş olursunuz. 

4) Üreticilerine bakın.

Bir ürün alırken markasına değil üreticisine bakın. Bir üretici sür üretir ve iki markaya verir. Bir marka 5 liraya satar diğeri ise 3 liraya. Biz her zaman pahalı olan kaliteli deyip pahalı olanı alıyoruz. Bu yaptığımız yanlış. Üreticisine bakmalıyız markasına değil.

5) Yeteri kadar alın.

Bir şey alırken gereğinden fazla almayın. İhtiyacınız kadarını alın. Böylelikle fazla almadan tasarruf yapmış olursunuz.

6) Mevsim olan meyve ve sebze alın.

Mevsimi olan meyve ve sebze alın. Hem daha ucuz olur hem de organik olur. Mevsimi dışında meyve ve sebze oldukça pahalı olur. Bu nedenle mevsimi olan meyve ve sebze alın.

About the author

admin

Leave a Comment