Çocuk Gelişimi

Konuşması Geç Olan Çocuklar İçin Neler Yapmalıyız?

Written by admin

Merhaba arkadaşlar. Bugün size geç konuşan çocuklardan bahsedeceğim. Bazı çocuklar erken yaşta bir şeyler söyler bazıları ise geç konuşur. Geç konuşan çocukların aileleri biraz endişeleniyor. “ Acaba benim çocuğum niye konuşmuyor, bir sıkıntımı var.” diye düşünceleri oluşuyor. Çocuğunuzun  konuşmaması 4 yaşına kadar normaldir. Eğer sizin söylediklerinizi algılamıyorsa, hareketleri biraz tuhaf ise doktora gitmenizde fayda var. Geç konuşan çocuklar için aşağıdaki tavsiyelere bir bakalım. 

1) Çocuğunuzla sürekli oyun oynayın. Ve onu konuşturabilecek sorular sorun. Karşınızda yetişkin bir insan varmış gibi konuşun. 

2) Telefon, tablet, televizyon vs bunlardan uzak durmasını sağlayın. Belirli saatler aralığında izin verin. Elektronik aletler çocuklarımızın biraz asosyal olmasına neden oluyor. Bu nedenle konuşmada gecikme oluyor. Gerekirse sizde uğraşmayın teknolojik aletlerle. 

3)Kalabalık ortamlara katılın. Örneğin; akraba ziyareti, arkadaş ziyareti felan. Böylelikle konuşmak için biraz çaba harcıyacaktır. 

4) Çocuğunuzu parklara götürün ve arkadaş edinmesini sağlayın. Bu sayede arkadaşı konuştuğu için konuşmaya başlayacaktır. 

5) En önemlisi siz çocuğunuzla sohbet edin. Sürekli sohbet edin . Birşey yaparken çocuğunuza ne yaptığınızı anlatın. Sanki yetişkin bir insanla konuşuyormuş gibi konuşun. Yatmadan önce masallar anlatın. Böylelikle çocuğunuz sizle sohbet edebilmek için konuşmaya başlıcaktır. 

About the author

admin

Leave a Comment