Çocuk Gelişimi

Çocuklara Nasıl Yemek Yedirmeliyiz?

Written by admin

Merhaba arkadaşlar. Bugün size “ çocuklara yemek yedirmek için ne yapmalıyız” sorusuna cevap vereceğim. Bebekler anne sütünü 2 yaşına kadar almalıdır. 2 yaşından sonra anne sütünün pek bir etkisi olmayacaktır. Masada sizinle birlikte yemek yemeyi öğreneceklerdir. Bazı çocuklar çok inatçıdırlar, yemek yemeyi istemezler. Bizde bu duruma çok üzülüyoruz. Zorla yedirmeye çalışıyoruz. Asla  çocuklarımızı zorlamamalıyız. Çünkü çocuklar zorlandıkça yemek yemeyi red edecektir. Daha çok inat edicektir. Ve sürekli zorla yemek yiyeceğini düşünürler.

Çocuğumuz yemek yemiyor diye doktora götürüyoruz. Ve doktorların çoğu eğer ki çocuğunuzun bir sorunu yoksa “serbest bırakın. Asla zorlamayın, zorlarsanız daha çok kaçar, inat eder” diyor.

Hadi gelin size “ nasıl yemek yedirmeliyiz” ile alakalı bir kaç bilgi vereyim.

• Çocuğunuzun kendi kendine yemek yemesine izin vermelisiniz. Böylelikle kendi istediği için yiyecektir. Zorlama olmadan. Ve çocuklar kendi öz güvenlerini kazanacaktır. Karnı daha güzel doyacaktır. Bir şeyleri kendisinin halledeceğini düşünmesi ileri de başarılı biri olmasını artırır. 

• Yemediği, sevmediği yemekleri konuşturun. Sanki tabaktaki yemekler konuşuyormuş gibi siz konuşun. Mesela; çocuğunuz taze fasulyeyi yemiyor. Siz taze fasulye konuşuyormuş gibi yapın. “ Beni yiyemez ki , ben çok faydalıyım. Beni yersen çok güçlü olursun” gibi. 

• Tabağı süsleyin. Örneğin; gülen yüz yapmak ya da güneş, ağaç, ev… Böyle yapmanız yemekleri daha güzel gösterir.

• Sevdiği yemekleri daha sık yapın. Yemediği, sevmediği sebzeleri ise her zaman ki yaptığınızdan daha farklı yapın. Mesela kabak. Kabağı çoğu çocuk sevmez. Kabağı rendeleyerek biraz kıyma ile yoğurup köfte yapabilirsiniz. 

Bunları uyguladığımızda çocuğumuzun iştahı biraz daha artıcaktır.

About the author

admin

Leave a Comment