Doğal Tedaviler

Ayaklarda Ve Ellerde Uyuşma Neden Olur?

Written by admin

Merhaba arkadaşlar. Bugün size ayak uyuşmasından bahsedeceğim. Ayak uyuşması bazen ayakta karıncalanma diye de anlatılıyor. Ayak uyuşması sinir hasarı yada kan dolaşımı ile alakalı bir durum olabilir. Sürekli ayak uyuşması varsa yaşam kalitesini düşürüyor. Ayakta fazla duramazsınız, araba kullanamazsınız. Ayak uyuşması sürekli bir şekilde ise doktora gitmenizde fayda var. El ve ayak uyuşması bir çok rahatsızlığın habercisi olabilir. 

1) Sinir sıkışması 

Sinire sinyal gitmezse uyuşma olur. Uzun süre ayağınızın üstüne oturursanız yada kolunuzun üzerine yatarsanız uyuşma olur. Sizin oturuş şekliniz sinirleri sıkıştırabilir. Bu durumda da uyuşma olur. En sık görülen sıkışma türü Tarsal Tünel Sendromudur. Ayaklarda ve bacaklarda görülen sıkışmadır. 

2) Beyinde oluşan sorunlar 

Beyin ile alakalı bazı rahatsızlıklarda uyuşma belirtileri arasında yer alır. MS hastalığının ilk belirtisi uyuşmadır. Migren ve tümörde uyuşmaya neden olabilir. Çok derin soluk alma geçici uyuşmalara yol açar. Tiroid bezinin az çalışması uyuşmaya yol açar. Alkolizm ve lupus hastalığında da uyuşma görülür. 

3) Sinir hasarı 

Sinirlerin hasara uğraması uyuşukluğa neden olur. Yanıklarda ve bazı cilt hastalıklarında uyuşma görülür. Diyabet hastalarında uyuşma oldukça sık görülebilir. Enfeksiyonlar da uyuşmaya neden olabilir. 

4) Oksijen ve besin eksikliği

Eğer sinirler yeterince oksijen ve besin olmazsa uyuşma oluşur. Periferik arter hastalığı sinirlerine kan akışını engelleyebilir. Bazı durumlarda kan damarları büzülür ve sinirler oksijen ve besin alamaz. Bundan dolayı uyuşma oluşur. 

About the author

admin

Leave a Comment