» Ağaçlar Kompozisyonu

 

Ağaçlar insanlığın her zaman ihtiyacı olan güzel bir görüntü kartelası olmakla beraber yaşam mücadelesi dediğimiz yaşamında en önemli yer tutan bitkilerdir.

Ağaçlar yaşadıkları bölgelere göre boy kilo ağırlık renk koku vb değişiklikler görtermektedirler.

Orman alanları yani ağaçlar sadece bitki olarak değil bir canlı bir nefes veren olarak üzerinde yaşadığımız bu dünyanın akciğerleridir. Biz insanoğlunun ve tüm canlıların yaşaması için ihtiyacı olan oksijeni karşılayan, en önemli canlılar ağaçlardır. Sadece oksijen değil ağaçların dallarından, gövdesinden hatta köklerinden bile yararlanırız. Dallarını yakacak odun, gövdesini mobilya ve köklerinide toprağı saran ve erezyonu engelleyen gücü için kullanırız. Yani kısaca ağaçlar dünyamız için olmazsa olmazlarımızdandır. Türkiyenin ve dünyanın çöl olmaması için etrafımızı ağaçlandırmak, ağaç ekim kampanyalarına katılmak,çevremizde dikilen ağaçlara zarar vermemek en önemli görevlerimizdendir.Ormanlar bir ülkenin doğal güzellik ve zenginlik kaynağıdır. Diğer yandan kullandığımız araç ve gereçlerin çoğu ağaçlardan yapılır. Evimiz, önümüzdeki masa, oturduğumuz sandalye, elimizdeki kalem, defterimiz, yaktığımız odun hep ağaç ürünleridir. Ayrıca ağaçlar endüstrinin birçok kollarında, boya sanayisinde, ilaç yapımında kullanılırlar. Biz bu kadar yarar sağlayan, ülke ekonomisinde önemli yeri olan ormanları korumalıyız. Ağaç dikip, yeni ormanlar yetiştirilmesine yardımcı olmalıyız. Ormanlara en büyük zarar insanlardan gelir, insanlar orman işletmelerinden izin almadan, çıra yapmak, reçine çıkarmak için ağaçları keserler. Tarla açmak, yerleşim yeri kurmak, hayvanlara otlak yeri açmak için ormanları yok ederler.

Orman; hayvanların barındığı, çeşitli bitkilerin bulunduğu sık ağaç topluluklarıdır Ormanda büyük ağaçlar, ağaççıklar, mantarlar, otlar, yüzlerce, binlerce bitki bir arada bulunur Çam, sedir, köknar, ladin, ardıç, meşe, dişbudak, kayın, gürgen belli başlı orman ağaçlarıdır Ağaçlar ya kendiliğinden yetişir, ya da insanların ormana diktiği fidanlardan oluşur Ormanın küçüğüne, ağaçların seyrek olduğu yerlere koru denirTüm bu faydalarına rağmen malesef insanoğlu ağaçlara olan değeri malesef hiç gösterememektedir. Amazon bilindiği üzere dünyanın akciğeri olan yağmur ormanlarını barındırır buna rağmen Brazilyada hergün yağmurormanlarında binlerce ağaç sırf para kazanmak uğruna kesilmektedir.Oysa kesilen ağaçların büyümesi o hale gelmesi yüzyıllar almaktadır. Erezyon bildiğimiz gibi toprağı çölleştiren toğrak kaymasıdır ve toğrak kaymasını önleyen en önemli unsur yine ağaçlarımızdır.

İnsan her zaman ağaca, ağaçtan yapılan çeşitli araç ve gereçlere gereksinme duymuşlardır Ormanlar, ağaçlar, toprağın nemli kalmasını sağlar Toprak kaymasını (erozyonu) önler, selleri durdurur Ormanlar yörenin iklimini etkiler, yağmur yağmasını sağlar Çok sıcakları, şiddetli soğukları önler Ormanlar aynı zamanda av hayvanlarının barınağıdır.Yeşillik bir ülkenin doğal güzellik ve zenginlik kaynağıdır, Öte yandan kullandığımız araç ve gereçlerin çoğu ağaçlardan yapılır Evimiz, önümüzdeki masa, oturduğumuz sandalye, elimizdeki kalem, defterimiz, yaktığımız odun hep ağaç ürünleridir Ayrıca ağaçlar endüstrinin birçok kollarında, boya sanayiinde, ilaç yapımında kullanılır

Ormanlarımızın korunması, çevremizin ağaçlandırılması hem yurdumuzun, hem de dünyamızın önemli bir sorunudur. Bu nedenle (27 Mart Dünya Orman Günü ) olarak her yıl kutlanmaktadırBizler de çevremizdeki ağaçların dallarım kırmayanın, fidanları sarsmayalım Ağaçları zararlı hayvanlardan koruyalım Yeni fidanlar dikelim Bu etkinliklerimizi yaşam boyu sürdürelimAteşin söndürülmeden bırakılması sigaranın söndürülmeden atılması, koskoca bir orman alanının yanıp kül olmasına neden olur. Yanan ormanın yerine yenisinin yetiştirilmesine bir insanın ömrü yetmez.

Ülkemizdeki ormanların korunması, ağaçlandırma işleri cumhuriyet yönetiminin ilanından sonra ele alındı. Tarım ve Orman Bakanlığı kuruldu. Her ilde valiler başkanlığında orman yetiştirilmesi için bir kurul vardır. Bu kurul yörede ormanların korunması ve yeni ormanlar yetiştirilmesi için kararlar alır ve uygular.Bize bu kadar yarar sağlayan, ülke ekonomisinde önemli yeri olan ormanları korumalıyız Ağaç dikip, yeni ormanlar yetiştirilmesine yardımcı olmalıyız Ormanlara en büyük zarar insanlardan gelir, insanlar orman işletmelerinden izin almadan, çıra yapmak, reçine çıkarmak için ağaçları yaralarlar Tarla açmak, yerleşim yeri kurmak, hayvanlara otlak yeri açmak için ormanları yok ederler

Ateşin söndürülmeden bırakılması sigaranın söndürülmeden atılması, koskoca bir orman alanının yanıp kül olmasına neden olur Yanan ormanın yerine yenisinin yetiştirilmesine bir insanın ömrü yetmez.Zararlı böcekler, kemirici hayvanlar, özellikle keçiler, ağacın yeni süren dal ve yapraklarını yiyerek ormanlara zarar verirler Ormanlara zarar vermek, ceza yasalarımıza göre suçtur Orman suçları bağışlanmaz suçlardandır

Her sene Mart ayı içinde bir haftayı ( Orman Haftası) olarak duyurur. Haftanın bir günü Ağaç Bayramı olarak kutlanır. Uygun alanlar ağaçlandırılır. Yeni ormanların yetiştirilmesi için çalışmalar yapılır.Ormanların korunması, çevremizin ağaçlandırılması hem yurdumuzun, hem de dünyamızın önemli bir sorunudur. Bu nedenle 27 Mart. Dünya Orman Günü olarak her yıl kutlanmaktadır.Bizler de çevremizdeki ağaçların dallarını kırmayalım, fidanları sarsmayalım. Ağaçları zararlı hayvanlardan koruyalım. Yeni fidanlar dikelim. Bu etkinliklerimizi yaşam boyu sürdürelim.

Leave a Reply

*